Paradigm DEFIANCEV12 | Subwoofer ''Sub'' - 12'' - Black - Unit
SKU: DEFIANCEV12
Original price
Paradigm Subwoofer | 12" Speaker - 120W RMS | App Control via Smartphone | Anthem Room Correction - Black
Check availability in store
Features
Brand Paradigm
Color Black
Operating frequency 18 Hz (DIN)
Speaker 12" (305 mm) Polypropylene/Carbon membrane
Features Auto-On / Off
Audio
Frequency +/-3 dB from 23Hz - 200Hz
Impedance RCA: 8.3k ohms
Sensitivity 100mV mono (max. volume)
Crossover compatible Variable 35Hz - 120Hz
Inputs / outputs
Auxiliary input 1x LFE. 2x RCA Mono. 2x Lines. Port Defiance WT
Compatibility
Compatibility Defiance WT Wireless Kit (sold separately)
Dimensions
Dimensions (WxHxD) 17 15/16" × 16 1/2" × 17 7/8" (45.6cm × 41.9cm × 45.4cm)
Weight 42 lbs (19.1 kg)
Other
Power 250 W max ; 120 W RMS