Samsung QN55S90FAEXZC | 55" Television - S90F Series - OLED - 4K - 120Hz
- NQ4 AI Gen3 processor with intelligent image enhancement.
- 120Hz refresh rate (up to 144Hz) for smooth gaming.
- HDR+ technology with automatic optimization.
- Motion Xcelerator 144Hz for natural motion.
- IA 4K Pro upscaling for low-resolution content.
- Adaptive game mode for optimized gaming experience.
- 7-year free update guarantee.
Features
Brand Samsung
Product series S90F
Screen type OLED 4K
Color Perceptual color mapping
Image
Image processor NQ4 AI Gen3 processor
Contrast Self-illuminating pixels
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+ (ADAPTATION / GAMING)
Screen size 55"
Standard refresh rate 120 Hz
HDMI 4
USB 2
Compatibility
VESA Compatibility 300 x 200
Dimensions
Weight without support 16kg
Other
Packaging weight 22.9 kg/50.49 lb
FreeSync FreeSync Premium Pro
Package dimensions 1385 x 832 x 153
Viewing Angles Ultra viewing angles
HDR (high dynamic range) OLED HDR +
HDMI 2.1 4K Yes
eARC Yes
Dimensions without stand 1225.4 x 708.6 x 39.9
Variable refresh rate Yes
Anti-Reflection Yes
Motion Technology Motion Xcelerator 144Hz
Speaker configuration 40W 2.1 channels