Samsung QN65QN900FFXZC | 65" Television - 120Hz - Neo QLED 8K - QN900F Series
SKU: QN65QN900FFXZC
- 65" Neo QLED 8K (7680 x 4320) screen with anti-glare technology.
- NQ8 AI Gen2 processor and Quantum Matrix Pro technology.
- 120Hz refresh rate (up to 165Hz in 4K).
- Immersive 70W sound in 4.2.2-channel configuration with OTS+.
- Compatible with Q-Symphony Pro and adaptive voice amplifier.
- Full connectivity: Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, HDMI 2.1 (4 ports).
- Advanced gaming features: FreeSync Premium Pro, Motion Xcelerator 165Hz.
- Tizen operating system with integrated Alexa and Google Assistant.
- Elegant design with ultra-thin metal frame and rounded feet.
- SolarCell remote control, economical and environmentally friendly.
Features
Brand Samsung
Product series QN900F
Image format 8K
Bluetooth Yes, 5.3
Ethernet Yes
Available Languages English,French,Spanish
Image
Image processor NQ8 AI Gen2 processor
Contrast Quantum Matrix Pro technology
Display resolution 7680 x 4320
Screen size 65"
Information Technology
Operating system Tizen Smart TV
Inputs / outputs
HDMI 4
Compatibility
VESA Compatibility 400 x 300
Dimensions
Weight without support 25.6kg
Other
Packaging weight 33kg
FreeSync FreeSync Premium Pro
Package dimensions 1600 x 933 x 164
Viewing Angles Extended Viewing Angle
Automatic game mode Yes (ALLM)
HDR (high dynamic range) Neo Quantum HDR 8K+
Type of speakers 4.2.2CH
Amplifier Yes (Voice amplifier active)
HLG (HYBRID LOG-GAMMA) Yes
Micro-gradation Ultimate 8K Dimming Pro
SmartThings Yes
Samsung TV plus Yes
ConnectShare Yes
Dimensions without stand 1455.3 x 830.3 x 37.75
Variable refresh rate Yes
Motion Technology Motion Xcelerator 165Hz
Movie Mode Yes
Artificial intelligence 8K Pro Upscale
Adaptive Sound Adaptive Sound Pro
Speaker configuration 90W 6.2.4 channels