Samsung QN65QN990FFXZC | 65" Smart TV QN990F Series - Neo QLED 8K - Neo Quantum HDR 8K+ - Quantum Matrix Pro
- Giant Neo QLED 8K screen (65" visible) with anti-reflective coating.
- New NQ8 AI Gen3 processor with advanced 8K AI upscaling.
- Quantum Matrix Pro technology for exceptional contrast.
- Immersive 120W sound in 6.2.4-channel configuration with OTS Pro.
- Q-Symphony Pro compatible for integration with soundbars.
- HDR 8K Pro and Motion Xcelerator 120Hz (Up to 4K 240Hz) for optimum fluidity.
- Wide viewing angle for a perfect image from every angle.
- Wireless One Connect box up to 10 meters.
Features
Brand Samsung
Product series QN990F
Image format 8K
Bluetooth Yes, 5.3
Ethernet Yes
VESA Standard 400 x 300
Image
Contrast Quantum Matrix Pro technology
Display resolution 7680 x 4320
Screen size 65"
Standard refresh rate 120Hz(Up to 4K 240Hz)
Audio
Compatible with virtual assistant yes
Information Technology
Processor type Quantum Neural 8K processor
Inputs / outputs
USB 3
Dimensions
Weight without support 21.6 kg
Other
Packaging weight 41.3kg
FreeSync FreeSync Premium Pro
Package dimensions 1625 x 935 x 190
Automatic game mode Yes (ALLM)
HDR (high dynamic range) Neo Quantum HDR 8K+
Type of speakers 6.2.4CH
Mobile to TV - Mirroring, DLNA Yes
Multiroom Yes
HLG (HYBRID LOG-GAMMA) Yes
Micro-gradation Ultimate 8K Dimming Pro
TV to Mobile - Mirroring Yes
SmartThings Yes
Samsung TV plus Yes
ConnectShare Yes
Dimensions without stand 1655.2 x 940.8 x 13.1
4k@144Hz Video Game Yes