Samsung UN98DU9000FXZC | 98" LED TV - DU9000 Series - 4K Crystal UHD - 120Hz - HDR
SKU: UN98DU9000FXZC
The Samsung Crystal UHD 98" TV offers an unparalleled home cinema experience! Its giant 4K 120Hz screen and Crystal 4K processor deliver ultra-detailed images. Gaming performance is optimized with FreeSync Premium and adaptive sound that follows the action. A smart TV with a SlimLook design that transforms your living room into a theater.
- Variable refresh rate.
- Adaptive sound.
- FreeSync Premium.
- SolarCell remote control.
Features
Brand Samsung
Product series DU9000
Color Pur Color
Image format 4K
Bluetooth Yes
Streaming Service Samsung TV Plus
Available Languages English,French,Spanish
Image
Image processor 4K Crystal Processor
Image color Dynamic Crystal Color
Contrast Mega Contrast
Screen size 98"
Standard refresh rate 120 Hz
Information Technology
Operating system Tizen Smart TV
Inputs / outputs
HDMI 3
USB 2
Compatibility
VESA Compatibility 600 x 400
Dimensions
Dimensions without bracket (WxHxD) 85.9 x 49 x 2.5
Weight without support 51.8 Kg
Other
Packaging weight 76 Kg
Dimensions with stand 85.9 x 52.1 x 15.8
FreeSync FreeSync Premium
Design Flat look
Package dimensions 93.3 x 55.9 x 10.8" Dimensions
Automatic game mode Auto low latency Mode (ALLM)
Sound (speaker channel) 20 W 2CH
HDR (high dynamic range) HDR
Weight with support 53.4 kg
Compatible with Google Assistant Yes
Compatible with Amazon Alexa Yes
Compatible with Bixby Yes
Intelligent features Apple Airplay, Samsung Daily+
Motion Technology Motion Xcelerator 120Hz