Sony BRAVIA XR83A80L | 83" Smart TV - OLED - A80L Series - 4K Ultra HD - HDR - Google TV
SKU: XR83A80L
Smart TV A80L Series | 83" - OLED - 4K Ultra HD - HDMI 2.1 4K - 120hz - HDR - Cognitive XR Processor - Google TV - Bluetooth - Dolby Vision - XR 4K Upscalling - XR HDR Remaster - XR OLED Contrast Pro - XR Triluminos Pro - XR OLED Motion (120 native) - Automatic Low Latency Mode (ALLM) - VRR - Game Mode - 4K/120 fps - BRAVIA CORE Calibrated Mode - Bravia Sync - Acoustic Acoustic - Automatic HDR Mode - BRAVIA CORE Calibrated Mode - Bravia Sync - Acoustic Sync Light color sensor - Automatic HDR mode - BRAVIA CORE Calibrated mode - Bravia Sync - Acoustic Auto calibration - 3D surround sound - Acoustic Center Sync - Integrated Chromecast - Voice Zoom 2 - Compatible with Bravia CAM camera - Voice remote control
Features
Brand Sony
Product series A80L
Image format 4K
Bluetooth Bluetooth 4.2
Ethernet Yes
VESA Standard 400 x 400 mm
Image
Screen size 83"
Standard refresh rate 120 Hz
Audio
Audio Formats Dolby Audio, Dolby Atmos
Output power 20 W + 20 W + 10 W + 10 W
Information Technology
Processor type Cognitive Processor XR
Inputs / outputs
USB 1 (side) and 1 (bottom)
Dimensions
Weight 92.6 lb
Other
Packaging weight 130 lbs
Dimensions with stand 74.02 x 42.2 x 16.85" Dimensions
Package dimensions 77.5 x 47.13 x 8.63 inches
HDMI Input 4 (1 side, 3 bottom)
Dimensions 72.83 x 42 x 2.09" Dimensions